Havluları Giysilerle Yıkayabilir misiniz, Yoksa Ayrı Olarak mı Yıkamalısınız?

Eşyaları olabildiğince hijyenik ve mikropsuz tutmak için, kıyafetleri ve banyo havlularını aynı çamaşırda birlikte yıkamaktan kaçının. Havlular ayrıca bazı giyim eşyalarına göre farklı ayarlarla yıkandığında daha iyi olur , bu nedenle hem kalitelerini hem de dokularını korumak için onları ayrı tutmak en iyisidir.

Havlular Ayrı Yıkanmalı mı?

Havluların giysilerden ayrı yıkanmasının birkaç nedeni vardır. Pamuklu havlular, birlikte yıkandıklarında giysilerinizde tüy bırakabilecek tüy bırakıcılardır ve mikrofiber havlular, pamuklu tişörtlerinizdeki ve iç çamaşırlarınızdaki tüm tüyleri yakalayacak tüy toplayıcılardır.

Daha önce de belirtildiği gibi, banyo ve mutfak havluları, özellikle çamaşır için yalnızca soğuk su kullanıyorsanız ve çamaşır dezenfektanı eklemezseniz, giysilerinize bulaşabilecek bakterilerle doludur .

Havlular ılık veya sıcak suda yıkanmalıdır ve bu her kıyafet için uygun olmayabilir.

Giysileri ve havluları ayrı yıkamak da kumaş bakımı için en iyisidir. Çoğu havlu kalın, ağır eşyalardır ve çamaşır makinesinde yük çalkalandığından dantel veya ipek gibi hassas eşyaları etkileyebilir.

Havlu Yıkamak İçin En İyi İpuçlarımız

Mükemmel kalitedeki banyo havlularınızın her yıkamadan sonra yumuşak ve yumuşak kalmasını istiyorsunuz . Bu havluları en iyi durumda tutmak için bazı harika çamaşır yıkama ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yıkamadan önce havluları ayırdığınızdan emin olun. Beyaz ve renkli havluları ayırın ve ardından lif türlerine göre sıralayın. Sıcak su, beyaz pamuklu havluların lekeleri ve bakterileri temizlemesi için en iyisidir. Renkli havlular veya bambu veya mikrofiberden yapılmış havlular için ılık su kullanın.

Havlularla kısa veya yumuşak yıkama döngüsünü atlayın; yıkama döngüsü ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Bunu , toprağı ve lekeleri parçalamaya yetecek kadar enzim içeren ağır hizmet tipi bir deterjanla eşleştirdiğinizden emin olun .

Çamaşır makinesini aşırı yüklemeyin, aksi takdirde havlular kirli ve kötü kokulu olur. Havluların iyice temizlenmesi için temizleme solüsyonunda çalkalanacak alana ihtiyacı vardır. Kumaş yumuşatıcısını da atlayın; havlu lifleri üzerinde havlunun emiciliğini engelleyen bir kaplama bırakır.

İpuçları

Yeni satın alınan havlular, üretim sırasında uygulanan ve emiciliği engelleyebilecek kumaş aprelerini gidermek için kullanımdan önce birkaç kez yıkanmalıdır.

Havluları Giysilerle Kurutabilir misiniz?

Havlular benzer ağırlıktaki kumaşlarla birlikte kurutucuya yerleştirilebilir ancak tek başına kurutulmaları gerekir. Havlular ağırdır ve çamaşır makinesinde küçük eşyalara göre çok daha fazla su emer. Daha hafif parçalar daha çabuk kurur ve hatta ağır, ıslak havluların yuvarlanma hareketinden zarar görebilir.

Havluları orta ila orta-yüksek sıcaklıkta tek başına kurutun. Depolama için katlamadan önce havluların tamamen kuru olduğundan emin olun.

Çarşafları Havlularla Yıkayabilir misiniz?

Çamaşırlarınızda çarşaf ve havluları birleştirmek istiyorsanız bu tamamdır. Çarşaf ve havluları lif içeriğine ve renklerine göre ayırırsanız birlikte yıkanabilir.

Çarşaf ve havlulardan vücut kirini çıkarmak için iyi bir enzim bazlı deterjan kullanmak önemlidir. Enzimler, deterjanın içindeki toprak moleküllerini parçalayan ve böylece bunların yıkanıp atılmasını sağlayan bileşenlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir