AstraZeneca, Covid-19 aşısını geri çekiyor

AstraZeneca ilaç şirketi, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yeni varyantlarına karşı geliştirilen ‘güncellenmiş mevcut açılardaki fazlayı’ gerekçe göstererek kendi Covid-19 aşısını dünya çapında geri çekmeye başladığını açıkladı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, söz konusu karar, şirketin mart ayında Avrupa Birliği (AB) pazarlama yetkisini gönüllü olarak geri çekmesinin ardından geldi. Söz konusu yetki, firmaya AB üye ülkelerinde aşının pazarlanması için onay anlamına geliyordu. Avrupa İlaç Kurumu (EMA) 7 Mart’ta bir duyuru yayınlayarak aşının artık kullanım için onayının olmadığını duyurdu. AstraZeneca, açıklamasında, Covid-19 varyantlarını hedef alan daha yeni aşı çeşitleri olduğu için bu kararın alındığını bildirdi.

AVUSTRALYA, MART 2023’TEN BU YANA AŞIYI UYGULAMIYORDU

Şirketten yapılan açıklamada, “Bağımsız tahminlere göre, (aşının) kullanımının ilk bir yılı içinde 6,5 milyonu aşkın hayat kurtarıldı ve küresel çapta 3 milyarı aşkın doz sağlandı” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan, diğer ülkeler de aşının tedarikini halihazırda durdurmuş durumda. Aşı, Avustralya’da Mart 2023’ten bu yana kullanım için mevcut değil. Ülke, Haziran 2021’den itibaren ‘daha yeni aşıların yaygın mevcudiyeti’ dolayısıyla AstraZeneca aşısının kullanımını kademe kademe azaltma yoluna gitmişti.

AstraZeneca, Covid-19 aşısının adını 2021 yılında Vaxzevria olarak değiştirmişti. Aşı, 18 yaş ve üzerindeki kişilere iki doz halinde, yaklaşık 3 ay arayla uygulanıyordu. Vaxzevria, bazı ülkelerde ise takviye aşı olarak kullanılıyordu. Aşı, genel anlamda güvenli ve etkili bulunmakla birlikte bazı nadir ama ciddi yan etki riskleri de taşıyordu; bunların arasında trombositopeni ile birlikte kan pıhtılaşması (TTS) de bulunuyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir