En düşük emekli maaşına 15 bin lira ayarı: Uzman isimden asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması

Özgür Erdursun, Temmuz ayında emeklilere zam yapılıp asgari ücretin artırılmaması durumunda, ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşanabileceğini vurguladı. “Şu ana kadar yaşadıklarınızı unutun, 2024 yılı en acılı yol olur ekonomi açısından bu kesim için…” ifadelerini kullanan Erdursun, bu durumun en düşük emekli maaşının 15 bin lira olduğu bir senaryoda nasıl bir tablo oluşturacağını da açıkladı.

Erdursun’un yorumu, emeklilerin ve asgari ücretlilerin mali durumlarının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Zam beklentileriyle birlikte, ekonomik politikaların bu kesimleri nasıl etkileyeceği yakından takip ediliyor.

Özgür Erdursun, Temmuz ayında asgari ücrete yapılabilecek bir zamın, çalışanlar için oldukça karamsar bir tablo oluşturacağını belirtti. Özellikle de Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranları göz önüne alındığında, emeklilere zam yapılıp asgari ücrete artış yapılmazsa, ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşanabileceğini ifade etti.

“Şu ana kadar yaşadıklarınızı unutun, 2024 yılı en acılı yol olur ekonomi açısından bu kesim” şeklindeki sözleriyle dikkat çeken Erdursun, bu durumun çalışanlar için nasıl bir etki yaratacağına dair önemli bir uyarıda bulundu.

Özgür Erdursun’un YouTube yayında yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

“ENFLASYON YÜZDE 30’U AŞMAYACAK”

“Altı ayda yüzde 30’un üzerinde bir enflasyon çıkmaz diye düşünüyorum. Yüzde 30 enflasyon çıkarsa SGK ve Bağ-Kur emeklileri bu enflasyon farkını, memurlar ve memur emeklileri de toplu sözleşmeden ötürü 5 puan daha düşük farklarını alır diye düşünüyorum.

2024 YILI İTİBARIYLA TÜRKİYE’DEKİ EMEKLİ SAYISI

Türkiye’de toplam 16 milyon 98 bin 639 emekli var. Kendi primleriyle emekli olanların sayısı, Ocak 2024 itibarıyla, 11 milyon 508 bin 619. 4 milyon 590 bin 20 kişi de dul, yetim, malûl aylığı alanlar.

ORTALAMA EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

Toplamda Türkiye’de 16 milyon 98 bin 639 kişiye aylık veriliyor. 2024 Ocak itibarıyla ödenen ortalama emekli aylığı 15 bin 956 lira oldu. Açlık sınırının ve asgari ücretin altında bir ortalama var. Ve milyonlarca kişi en düşük emekli aylığını alıyor.

Bazı ekonomistler diyor ki… Nasıl çözüm üretilecek? Temmuz ayı işaret ediliyor. Bazı ekonomistler diyor ki TÜİK ne oranda enflasyon açıklarsa bu oranı geçmemek kaydıyla emeklilere artış yapılsın. Asgari ücrete artış yapılmasın, aksi halde fiyat istikrarını sağlayamayız, enflasyonla mücadele edemeyiz.

“2024 YILI EN ACILI YIL OLUR”

Olması gereken fiyat istikrarı, enflasyonla mücadele ama Türkiye’nin gerçekleriyle hareket etmemiz lazım. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarında emeklilere zam yapıp asgari ücrete artış yapmazlarsa, şu ana kadar yaşadıklarınızı unutun, 2024 yılı en acılı yol olur ekonomi açısından bu kesim için. Bu nedenle seçimden sonra hükümet, muhalefet, sabit ücretlilerin, emeklilerin sesini duydular diye umut ediyorum.

EMEKLİ AYLIĞI 3 AYDA 1500 LİRAYA YAKIN ERİDİ

TÜİK’in yüzde 15.05’i (İlk üç aylık enflasyon) şu anlama geliyor. Emekli aylığı 10 bin lira olan birinin parasının değeri 8 bin 490 liralara kadar düştü. 30 bin lira alan birini parasının değeri 23 bin 800 liralara düşmüş durumda. Şu anda gelirde adaletsizlik, enflasyonun etkisiyle devam ediyor.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA DAHİL OLANLARIN SAYISI ARTACAK”

Nisan, mayıs, haziran aylarının 3’ünde açıklanacak enflasyon. En son 3 Temmuz’da açıklanan farklara göre enflasyon farkı verilecek. Temmuz ayında TÜİK enflasyonu da yüzde 30’ları geçmeyecek. En düşük emekli aylığı alanlara yüzde 30 artış yaparlarsa çoğu 10 bin lirada kalır. 10 bin lirayı 15 bin liraya çekerlerse bugün emekli aylığı en düşük aylığın üzerinde olup da en düşük emekli aylığına dahil olanların sayısı artacak.

Emekli aylıklarının enflasyon karşısında güncel değerini korunması için bir çalışma koyulması gerekiyor. Bunlar koyulmazsa 2024 emekliler, çalışanlar, sabit gelirliler için ekonomik açıdan üzücü bir yıl olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir