ABD’den Türk gemicilik şirketine 65 milyon TL ceza

Gökmen Mert KURAL

ABD Adalet Bakanlığı, Türk gemicilik şirketi Prive Shipping ile kaptanına ceza yağdırdı. 2023’te ABD’nin New Orleans kentinde denize petrol döken Türk gemisi PS Dream adlı tankere 2 milyon dolar (65 milyon TL) ceza kesilecek. Ülkedeki gemilerden kaynaklanan kirliliği önleme yasasını (APPS) kasıtlı olarak ihlal ederek ve tankerin kayıtlarında sahtecilikle yaptığı belirdiği ABD Bölge Mahkemesi Baş Hakimi Nannette Jolivette Brown’a sunuldu. Türk şirket, toplamda 2 milyon dolar para cezası alacak ve dört yıl denetimli serbestlik süresi uygulanacak. Panama bayraklı geminin kaptanı Abdurrahman Korkmaz hakkında da ayrı suçlamalar yöneltildi.

KESİLECEK CEZANIN BİR KISMI ÇEVRE KORUMAYA GİDECEK

Ceza davası, 11 Ocak 2023’te New Orleans’taki Sahil Güvenlik ile temasa geçen ve petrolün denize pompalandığını ve arkadan takip edildiğini gösteren bir video paylaşan bir mürettebat üyesinin raporundan kaynaklanıyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın Çevre ve Doğal Kaynaklar Bölümü’nden Başsavcı Yardımcısı Todd Kim, “Gemilerden kaynaklanan kasıtlı kirlilik, kayıtların kasıtlı olarak tahrif edilmesi ve adaletin engellenmesi ciddi çevre suçlarıdır ve yasaların sonuna kadar şiddetle soruşturulacaktır. Gemilerden kaynaklanan kirliliği düzenleyen denizcilik kanunları, okyanus sularının çöplük olarak kullanılmamasını sağlamayı amaçlamaktadır” açıklamasında bulundu.

Şirketlere verilen cezanın 500.000 doları kentin kıyısındaki deniz ve çevrenin korunmasına gidecek. Kaptan Korkmaz’a iki suçlama yöneltildi: APPS’yi ihlal etmek ve Sahil Güvenlik’in gemiyi incelemesini engellemek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir